Дефекти при порошковому фарбуванні та можливі причини їх виникнення.
Іскріння
При електростатичній зарядці – занадто висока напруга на електроді напилювача, що призводить до перезарядки порошкової фарби, що як наслідок призводить до пробоїв та утворення «дрібних проколів».
При трибостатичній зарядці – отримання частинками порошкової фарби додаткового трибостатичного заряду в результаті тертя фарби в трубопроводі.
Непрофарбовування поглиблень, стиків та важкодоступних місць конструкцій
Дефекти при порошковому фарбуванні. Не фарбування заглиблень при порошковому фарбуванні
Можливі причини
Погане заземлення деталей. При напиленні зарядженої порошкової фарби деталь швидко набирає заряд і порошкова фарба, яка вже лягла на деталь – відштовхує фарбу, що напилюється.
Занадто висока електростатична напруга на напилювачі порошкової фарби. Електростатичні поля розходяться до найближчих поверхонь деталі, за цими полями йде порошкова фарба, осідаючи на них. Краї деталі одержують великий заряд і відштовхують напилювану фарбу, не даючи їй проникати в поглиблення.
Надто високий тиск стисненого повітря. Висока швидкість повітря створює турбулентні завихрення у поглибленнях, що здувають порошкову фарбу.
Занадто дрібні частинки порошкової фарби. Дрібні частинки фарби мають невелику масу. При зарядці такі частинки отримують великий поверхневий заряд. Такі частинки, через невелику масу легко відштовхуються іншими зарядженими частинками, які вже осіли на деталь.
Забруднення та сторонні включення на порошковому покритті
Дефекти при порошковому фарбуванні. Забруднення та сторонні включення на порошковому покритті
Можливі причини
Свіжа порошкова фарба забруднена сторонніми включеннями
Система фільтрації рекуперованого (вторинного) порошку, функціонує неправильно
Опад залишків інших порошкових фарб з елементів транспортної системи. При слабкій тязі камери напилення, заряджена порошкова фарба виходять і межі камери і осідає на елементи транспортної системи. При переміщенні напилених деталей через вібрації порошкова фарба опадає на деталі забруднюючи їх.
Надмірна запиленість ділянки порошкового фарбування. Сторонні частинки, пил та забруднення втягуються повітряними потоками в камеру напилення та осідають на деталі.
Погана підготовка поверхні деталей. Забруднення або металевий пил не видалені з деталей, що надходять до камери для фарбування.
Погана підготовка стисненого повітря, яке подається в напилювач порошкової фарби. Якщо в системі стисненого повітря не встановлено системи очищення та підготовки, повітря може містити частинки олії, вологу пилу та інших забруднень, що надходять з компресора.
Недостатня товщина шару порошкової фарби
Дефекти при порошковому фарбуванні. Тонкий шар порошкової фарби.
Можливі причини
Слабка зарядженість частинок порошкової фарби. При слабкому заряді частинки порошкової фарби погано осідають на поверхні деталі і основна маса порошкової фарби пролітає повз.
Погане заземлення деталей, що фарбуються. При слабкому заземленні навіть при малій кількості порошкової фарби деталь швидко набирає заряд і відштовхує частинки фарби, які ще не осіли на деталь.
Недостатня подача порошкової фарби напилювачем.
Занадто дрібна гранулометрія порошкової фарби. Дрібні частинки порошкової фарби дуже легкі, але мають великий поверхневий заряд. Тобто. мала кількість фарби сильно заряджає поверхню деталі і відбувається відштовхування частинок фарби, які ще не осіли на деталь
Тип порошкової фарби не підходить для обраного способу заряджання. Наприклад, фарба призначена для нанесення методом трибозаряду, а її намагаються нанести в електростатичному полі і навпаки. Порошкові фарби мають маркування за способом заряду: ТРИБО; ЕЛЕКТРО; ТРІБО/ЕЛЕКТРО (універсальна).
Опад порошкової фарби
Дефекти при порошковому фарбуванні. Опад фарби
Можливі причини
Слабка зарядженість частинок порошкової фарби
Погане заземлення
Погана пластичність порошкової фарби
Дефекти при порошковому фарбуванні. Погана пластичність порошкової фарби
Можливі причини
Недопікання деталі — полімер порошкової фарби повністю не пошився, що призводить до розтріскування покриття та льоду фарби навіть при невеликих деформаціях.
Пластичність фарби не відповідає характеристикам, заявленим виробником фарби.
Крихкість порошкового покриття
Дефекти при порошковому фарбуванні. Крихкість порошкової фарби
Можливі причини
Перепікання деталі – порошкова фарба стає крихкою, що призводить до появи тріщин на покритті при згинанні деталі в межах норми.
Для уникнення виникнення дефектів порошкового покриття рекомендуємо ознайомитися: ГОСТ 9.402-80. ОСТ 9.402-80. ЕСЗКС. Лакофарбові покриття. Підготовка металевих поверхонь перед фарбуванням (42517)